Lördag
28 Dec 1 match
Lördag
04 Jan 1 match
Måndag
06 Jan 1 match
Lördag
11 Jan 1 match
Lördag
18 Jan 1 match
Lördag
25 Jan 1 match
Lördag
08 Feb 1 match
Tisdag
11 Feb 1 match
Lördag
15 Feb 1 match
Tisdag
25 Feb 1 match
Söndag
01 Mar 1 match
Torsdag
05 Mar 1 match
Lördag
07 Mar 1 match
Lördag
14 Mar 1 match

Utvecklingspelare skriver på A-lagskontrakt

9 juli 2019 09:00
Dam

FBC Kalmarsund plockar upp 17-åriga Isabel Aravena från föreningens division 1-lag, där hon huserat i två säsonger. Där med blir Aravena fjärde nyförvärvet inför kommande säsong.


Isabel Aravena har under gångna säsongen haft utvecklingskontrakt med A-laget. Nu väljer nye huvudtränaren, Krister Carlsson ge den unga forwarden chansen i föreningens representationslag.

-Isabel får nu chansen från vårt division 1-lag. I henne ser jag en spelare som kommer överraska många målvakter med sitt rappa avslut och sin tydliga attityd att kunna erövra bollen närmaste vägen mot mål. Hon är även en spelare som kommer vara viktig i försvaret där hon är en tydlig bollvinnare. Jag tror och hoppas att vi kommer se en framtida storspelare växa fram under kommande säsong, säger Krister Carlsson. Aravena skriver på ett tvåårskontrakt med föreningen. Vi hälsar "Bella" varmt välkommen till representationslaget.