Lördag
16 Feb 1 match
Onsdag
20 Feb 1 match
Lördag
23 Feb 1 match
Onsdag
27 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 1 match
Onsdag
06 Mar 1 match
Lördag
09 Mar 1 match
Lördag
16 Mar 1 match
Söndag
24 Mar 1 match
Torsdag
28 Mar 1 match
Söndag
31 Mar 1 match
Söndag
07 Apr 1 match
Torsdag
11 Apr 1 match
Söndag
14 Apr 1 match

Utvecklingspelare skriver på A-lagskontrakt

9 juli 2019 09:00

FBC Kalmarsund plockar upp 17-åriga Isabel Aravena från föreningens division 1-lag, där hon huserat i två säsonger. Där med blir Aravena fjärde nyförvärvet inför kommande säsong.


Isabel Aravena har under gångna säsongen haft utvecklingskontrakt med A-laget. Nu väljer nye huvudtränaren, Krister Carlsson ge den unga forwarden chansen i föreningens representations lag. -Isabel får nu chansen från vårt division 1-lag. I henne ser jag en spelare som kommer överraska många målvakter med sitt rappa avslut och sin tydliga attityd att kunna erövra bollen närmaste vägen mot mål. Hon är även en spelare som kommer vara viktig i försvaret där hon är en tydlig bollvinnare. Jag tror och hoppas att vi kommer se en framtida storspelare växa fram under kommande säsong säger Krister Carlsson. Aravena skriver på ett två års kontrakt med föreningen. Vi hälsar Bella varmt välkommen till representationslaget.