Lördag
18 Feb 1 match
Söndag
19 Feb 1 match
Lördag
25 Feb 1 match
Söndag
26 Feb 1 match
Onsdag
01 Mar 1 match
Fredag
03 Mar 1 match
Lördag
04 Mar 1 match
Söndag
05 Mar 1 match
Lördag
11 Mar 2 matcher
Torsdag
16 Mar 1 match
Lördag
18 Mar 2 matcher
Måndag
20 Mar 1 match
Torsdag
23 Mar 1 match
Fredag
24 Mar 1 match
Lördag
25 Mar 1 match
Söndag
26 Mar 1 match
Tisdag
28 Mar 1 match
Onsdag
29 Mar 1 match
Torsdag
30 Mar 1 match
Fredag
31 Mar 1 match
Söndag
02 Apr 1 match

FBC Kalmarsund drar sig ur slutspelet

22 april 2021 12:00
herr

Ett stort antal av våra spelare har från i torsdags och framåt konstaterats smittade av Covid- 19. Detta är givetvis olyckligt i slutspelstider, men för FBC Kalmarsunds del måste nu hälsan för våra spelare komma i första hand och det sportsliga blir sekundärt.


Vi har på möten mellan Svenska Innebandyförbundet (SIBF), Föreningen Svenska Superligan (FSSL) och IBF Falun, i en god ton och med en gemensam agenda, ventilerat frågan och SIBF och FSSL har därefter beslutat att flytta SM-finalen från lördag den 24 april till söndag den 2 maj. SM-semifinalerna är flyttade till den 27, 28 och 30 april.

När vi nu har landat i frågan så kommer vi fram till att vi inte kommer att kunna återuppta matchserien den 27 april. Priset att spela upp till fyra matcher på sex dagar med spelare som inte återhämtat sig från Covid-19 är ett allt för högt pris att betala.

Föreningens spelare kommer att sitta i karantän fram till åtminstone lördag den 24 april och därefter, utifrån råd från läkare, bör spelarena vila 7-10 dagar innan träning återupptas. Vi hade givetvis, i första hand, önskat att spela vidare men det är i dagsläget inte ett alternativ. För innebandyns bästa och att Falun ska få så bra möjligheter som möjligt att återhämta sig till en SM-final har föreningen beslutat att slutspelet får gå vidare utan FBC Kalmarsunds medverkan.

Föreningens fokus är nu att våra spelare och ledare ska tillfriskna och när de är helt redo återgå till träning. Vi vill tacka såväl SIBF som FFSL för förståelse och sunda diskussioner i denna process samtidigt som vi önskar Falun och Storvreta lycka till i årets SM-final.