Lördag
28 Dec 1 match
Lördag
04 Jan 1 match
Måndag
06 Jan 1 match
Lördag
11 Jan 1 match
Lördag
18 Jan 1 match
Lördag
25 Jan 1 match
Lördag
08 Feb 1 match
Tisdag
11 Feb 1 match
Lördag
15 Feb 1 match
Tisdag
25 Feb 1 match
Söndag
01 Mar 1 match
Torsdag
05 Mar 1 match
Lördag
07 Mar 1 match
Lördag
14 Mar 1 match

Gällande pausad verksamhet i FBC Kalmarsund

2 april 2020 09:00
covid-19

Föreningens styrelse tog fredag den 13 mars beslut om att, med anledning av Coronaviruset, pausa föreningens idrottsliga verksamhet tillsvidare.


På ett extrainsatt styrelsemöte igår, tisdag den 31 mars, diskuterades frågan på nytt med anledning av att ett antal lag ställt frågan om att få börja träna igen. Folkhälsomyndighetens rekommendation har varit att fortsätta med träning men att begränsa antal deltagare vid inomhusträning.

Då innebandyn, vid beslutet, var i slutet av säsongen som främst pågår till sista mars och läget framåt varit och är osäkert så har styrelsen beslutat att förlänga tidigare beslut till först och främst den sista april.

FBC Kalmarsund tycker att det är viktigt, i det läge Sverige och världen befinner sig i, att begränsa tillfällen med närkontakt inomhus där risken för smittspridning är större.

Vi uppmuntrar att man rör sig utomhus och i de verksamheter som har sin huvudsäsong nu och bedrivs utomhus. Det är fritt fram för våra ungdomar att använda utomhusplan vid Färjehallen. Eventuella frågor kontakta klubbchef Per Viberg: [email protected] 0485-65 86 70