Söndag
07 Apr 1 match
Torsdag
11 Apr 1 match
Söndag
14 Apr 1 match
Onsdag
25 Sep 1 match
Söndag
29 Sep 1 match
Onsdag
02 Okt 1 match
Onsdag
09 Okt 1 match
Lördag
12 Okt 1 match
Tisdag
15 Okt 1 match
Lördag
19 Okt 1 match
Onsdag
23 Okt 1 match
Lördag
26 Okt 1 match
Lördag
02 Nov 1 match
Lördag
16 Nov 1 match
Onsdag
20 Nov 1 match
Lördag
23 Nov 1 match
Onsdag
27 Nov 1 match
Lördag
30 Nov 1 match
Söndag
08 Dec 1 match
Onsdag
11 Dec 1 match
Onsdag
18 Dec 1 match
Lördag
28 Dec 1 match
Lördag
04 Jan 1 match
Måndag
06 Jan 1 match
Lördag
11 Jan 1 match
Lördag
18 Jan 1 match
Lördag
25 Jan 1 match
Lördag
08 Feb 1 match

FBC Kalmarsund och Craftstadens IBK startar samarbete

17 september 2019 16:00
herr

Denna säsong kommer FBC Kalmarsund och Craftstadens IBK Oskarshamn ha ett utökat samarbete, vilket möjliggör ett utbyte av spelare under säsongen, främst för FBC Kalmarsund att kunna ge spelare speltid i Craftstadens IBK.


Craftstaden spelar denna säsong i allsvenskan södra och har tidigare utvecklat spelare som nu finns i FBC Kalmarsunds herrtrupp, tex. Oscar Rohlin och Filip Stjernberg.

"Vi har väldigt många bra spelare och har en riktigt tuff konkurrenssituation i år. Detta gör att vi ser en uppsida i att kunna erbjuda våra spelare främst en matchmiljö, men även en träningsmiljö, som är något högre än föreningens egna divion 1-lag på öland. Vi ser juniorallsvenskan och division 1 som en bra utvecklingsmiljö, men för de spelare som är närmst SSL-spel är lösningen med allsvenskt spel i Craftstaden utmärkt" säger Alexander Brinkmann, tränare i herrlaget i FBC Kalmarsund.

Föreningarna har under sommaren haft en framåtlutad dialog kring ett eventuellt samarbete. FBC Kalmarsunds elitkommitté har i samråd med främst Craftstadens sportchef Robert Nilsson enats om en lösning där 2-3 spelare från SSL-laget via dubbellicens blir tillgängliga för spel i allsvenskan framöver. Dessutom har vi liknande möjigheter för aktuella spelare i SSL-truppen att få matchtid i division 1 under säsongen. Vi kommer löpande utvärdera arbetssättet under pågående säsong och har fram till den 31:a januari att skriva ett formellt samarbetsavtal via svenska innebandyförbundet.